רגע, מה זה כרפס בעצם? על משמעויות נסתרות של מנהגים יפים

כל אחד והפסח שלו, אבל על דבר אחד אפשר להסכים: המנהגים של פסח הם מהמיוחדים והעשירים בחגי ישראל. רוצים לדעת עליהם קצת יותר?

 

כללי

מצה – על שום מה ולמה?

תזכורת קצרה: בני ישראל נדרשו לצאת ממצרים במהירות גדולה.

בצק הלחם אותו הכינו למסע הגדול לא הספיק לתפוח, ומה שהתקבל, אלו המצות: “וַיֹּאפוּ אֶת הַבָּצֵק אֲשֶׁר הוֹצִיאוּ מִמִּצְרַיִם עֻגֹת מַצּוֹת כִּי לֹא חָמֵץ, כִּי גֹרְשׁוּ מִמִּצְרַיִם וְלֹא יָכְלוּ לְהִתְמַהְמֵהַּ וְגַם-צֵדָה לֹא-עָשׂוּ לָהֶם” (שמות, י”ב, ל”ט).

הסבר אחר עמוק יותר, מתאר את המצה הדקה כ”לחם עוני” המסמל ענווה הדרושה ליציאה מהגבולות ולהתחדשות, לעומת הלחם ה”גאה”, העשיר והאוורירי של חיי השגרה.

מה בקערת הסדר?

קערת הסדר החגיגית והיפה מרכזת 6 מאכלים סמליים ומסורתיים, המסייעים לנו בהבנת סיפור יציאת מצרים.

חרוסת
החרוסת מסמלת את הטיט ששימש את בני ישראל בעבודתם במצרים. לרוב, עשויה החרוסת מתערובת מתוקה של פירות טריים מרוסקים (בננות או תפוחים) אגוזים כתושים, יין ותמרים.

מרור
המרור הוא עדות לחייהם המרים של בני ישראל במצרים, ולקושי בחיים נטולי חירות. חסה או עלים מרירים הם הגרסה המעודנת למרור, ואילו שורש חזרת טרי ובוער, הוא הגרסה לאמיצים.

כרפס
ליל הסדר כולל תפניות מפתיעות בעלילה, הכול כדי להשאיר אותנו מרותקים וערניים.

מטרת הכרפס היא לשנות את סדר האכילה המוכר (קודם “המוציא לחם” ורק אח”כ יתרת המאכלים),
ולהתחיל דווקא באכילת ירק. הכרפס הוא סלרי, עלי פטרוזיליה או תפוח אדמה, אותו טובלים בקערות מי מלח.

זרוע
הזרוע מסמלת את קרבן הפסח אשר הוקרב בבית המקדש, כמו גם את “הזרוע הנטויה”: “וְזָכַרְתָּ כִּי עֶבֶד הָיִיתָ בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם וַיֹּצִאֲךָ ה’ אֱלֹהֶיךָ מִשָּׁם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה” (דברים, ה, י”ד).
הזרוע אינה נאכלת בליל הסדר, ובערב זה משמשת אותנו לזיכרון בלבד.

ביצה
הביצה היא זכר לקרבן החגיגה אשר הוקרב בבית המקדש.

מדוע שותים 4 כוסות?

היהדות היא דת של שמחה, ויין הוא אחד האלמנטים הקדושים בה המביא את האדם לשמחה (במידה, במידה).

4 כוסות היין, הן כנגד 4 לשונות הגאולה – והוצאתי, והצלתי, וגאלתי, ולקחתי: “לָכֵן אֱמֹר לִבְנֵי-יִשְׂרָאֵל, אֲנִי ה’, וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם, וְהִצַּלְתִּי אֶתְכֶם מֵעֲבֹדָתָם; וְגָאַלְתִּי אֶתְכֶם בִּזְרוֹעַ נְטוּיָה, וּבִשְׁפָטִים גְּדֹלִים.  וְלָקַחְתִּי אֶתְכֶם לִי לְעָם, וְהָיִיתִי לָכֶם לֵאלֹהִים; וִידַעְתֶּם, כִּי אֲנִי ה’ אֱלֹהֵיכֶם, הַמּוֹצִיא אֶתְכֶם, מִתַּחַת סִבְלוֹת מִצְרָיִם.” (שמות, ו, ו’-ז’).

והכוס של אליהו הנביא?

הכוס החמישית, היא כוסו של אליהו הנביא מבשר הגאולה. הכוס הזו מסמלת עבורנו את התקווה לגאולה שלמה, כל אחד לעצמו, וכולנו ביחד כעם.

מה זה אפיקומן?

על קערת הסדר מונחות 3 מצות, האחת על השנייה.

המצה האמצעית היא האפיקומן, זכר לקרבן הפסח אשר נאכל עם מצה בסופו של הלילה המיוחד.

מהאפיקומן נהוג לקחת מחצית המצה אותה יש לשמור מכל משמר, שכן בלעדיה, לא ניתן להמשיך בסדר.
מה שהופך את האפיקומן לגולת הכותרת של הערב, שהרי ידוע שמי שמצליח לגנוב את האפיקומן מעורך הסדר – זוכה במתנה שווה!

חג שמח!

 

mango

שווה להירשם לניוזלטר שלנו!

אנחנו לא מציעים חברות לכל אחד. ועם יד על הלב, אנחנו לא שולחים הרבה מיילים. אבל כשכן, חייב להיות בהם משהו טוב. ממש טוב. אתם איתנו?

אנא הזינו שם מלא
אנא הזינו כתובת דוא"ל
אנא הזינו מספר טלפון
אני מאשר שימוש במידע לצורך הפעילות המסחרית של קבוצת החברה המרכזית לייצור משקאות בע"מ ושמירתו במאגר מידע בהתאם למדיניות הפרטיות; ידוע לי שאיני חייב למסור את המידע לפי חוק אך לא ניתן להשתתף בפעילות ללא מסירת המידע. יש לקרוא ולאשר
תודה רבה, פרטייך התקבלו