כדאי להכיר: עובדות, משמעויות והסברים אחרים על חג החנוכה

לאלו שרוצים תזכורת קצרה ולאלו שרוצים לדעת יותר – הנה כל מה שצריך לדעת על חנוכה  (כך שתוכלו להדהים את כולם בהדלקת הנר הקרובה)

 

כללי

נראה, שאת הסיפור הזה אין באמת צורך להזכיר, כי הרי כולם יודעים:
הבחורים הטובים ניצחו את הבחורים הרעים ועכשיו, קדימה אוכל!

אבל חג החנוכה, על שלל המעדנים המתוקים ונוטפי השמן, המתנות והמעות המגיעים איתו, מביא  משמעויות עמוקות, עובדות מרתקות ופריטי היסטוריה שלא כולם מכירים, המתרכזים לעיקר אחד: ניצחון הרוח, ניצחון האור.

הנה החשובים שבהם:

לפני הכול – למה ‘חנוכה’?

חנוכה, זה חנו בכ”ה, כלומר, הלוחמים במרד החשמונאים חנו ממלחמתם בחיילי הממלכה הסלאוקית בתאריך כ”ה כסלו. התאריך העברי הזה בכל שנה, הוא תאריך הדלקת הנר הראשון של חנוכה.

חנוכה, זו גם חנוכת המזבח – תהליך טיהור בית המקדש וחידוש העבודה בו, לאחר שנטמא בידי השלטון הסלאוקי.

ולקינוח, המונח ‘חנוכה’ מגיע מלשון ‘חינוך’, שנחשב לאחד מהערכים הבסיסיים ביותר. כאן בסיפור חנוכה, אנו מבקשים לחנך את הדור הצעיר לחפש בנרות את הטוב, לתת צ’אנס לנס ולקחת אחריות אישית בדרך להשגת המטרה.

אז מה קרה שם בדיוק? (גרסה לממהרים)

לפני שנים רבות, יותר מ-2000 שנה ליתר דיוק, שלטה הממלכה הסלאוקית בארץ ישראל בראשות נציג בולט: אנטיוכוס. אותו שליט הכריז על גזרות רעות, דבר שעורר גל של התנגדויות ומרד משמעותי  אחד – מרד החשמונאים.

יהודה המכבי, נצר למשפחת החשמונאים המכובדת הוא זה שנבחר להוביל את המרד, לשחרר את העם ולטהר את בית המקדש.

בהובלה כריזמטית של קומץ מורדים כנגד אחד הצבאות המרתיעים בעולם, הצליח יהודה המכבי להשיב את בית המקדש לידיים יהודיות, ולחדש בו את העבודה.

גם אתגר מציאת השמן לא הרתיעה את המורדים מלהדליק את מנורת המקדש. בנס גלוי ומרגש הספיקה כמות קטנה של שמן זית טהור, ללא פחות מאשר 8 ימי הדלקה מלאים המסמלים עבורנו את שמונת ימי חנוכה עד לעצם היום הזה.

אבל למה דווקא נרות?

בליל הסדר שותים 4 כוסות, בפורים נותנים 2 משלוחי מנות – למה בחנוכה דווקא מדליקים נרות?
הדלקת הנרות של חנוכה כאמור, היא סמל להדלקתה הסמלית של המנורה בבית המקדש הודות לנס פח השמן.

אבל להדלקת הנרות ישנה משמעות עמוקה יותר.

חנוכה חל בימים הקצרים ביותר בשנה, בהם (בחלק הזה של כדור הארץ) השמש שוקעת מוקדם מאד, והחושך גדול וארוך. ימים אלו גם מסמלים את ימי היפוך החושך – המועד בו ממנו הימים הולכים ומתארכים שוב.
נרות החנוכה זעירים ככל שיהיו, מצטרפים האחד לשני מיום אחד לאחר, הולכים ומתרבים ככל שאורך החג ומרמזים עבורנו כי יש בכל אחד מאיתנו את הכוח לגרש את החושך. כל אחד בדרכו שלו.

על מה ולמה סביבון, סופגנייה ומעות חנוכה?

הסביבון של היום (זה עם האורות והבסיסים הצבעוניים המתחלפים) אמנם שונה מאד מהגרסה אותה סובבו ילדים ברחבי ארץ ישראל בתקופה החשמונאית, אך מצליח לחבר אותנו, ולו למשך סיבוב קצר אחד, לסיפור המסורתי: הצורך להחביא ולחפות על לימוד תורה אסור, על ידי משחק בסביבונים.

הסופגנייה, הלביבה ושאר המעדנים נוטפי השמן נועדו להזכיר לנו את נס פך השמן ומעות החנוכה? סימן למנהג עתיק שאפשר להחליף, אם רוצים, במטבעות זהב משוקולד.

חנוכה שמח ומלא אור!

 

 

mango

שווה להירשם לניוזלטר שלנו!

אנחנו לא מציעים חברות לכל אחד. ועם יד על הלב, אנחנו לא שולחים הרבה מיילים. אבל כשכן, חייב להיות בהם משהו טוב. ממש טוב. אתם איתנו?

אנא הזינו שם מלא
אנא הזינו כתובת דוא"ל
אנא הזינו מספר טלפון
אני מאשר שימוש במידע לצורך הפעילות המסחרית של קבוצת החברה המרכזית לייצור משקאות בע"מ ושמירתו במאגר מידע בהתאם למדיניות הפרטיות; ידוע לי שאיני חייב למסור את המידע לפי חוק אך לא ניתן להשתתף בפעילות ללא מסירת המידע. יש לקרוא ולאשר
תודה רבה, פרטייך התקבלו