מי זו רות? מה זה ביכורים? ומדוע דווקא מאכלי חלב? 4 מנהגים ורעיונות יפים לחג שבועות

טנא מלא ביכורי ירקות ופירות, בגדי לבן ושדות שעורים, תהלוכות שמחות ועוגות גבינה מושלמות. פלא ששבועות הוא אחד החגים האהובים בשנה?

כללי

שבועות. איזה חג.
לא רק שהאוכל בו טעים יותר, מזג האויר נעים יותר, אלא הוא גם מלווה בחגיגה הרמונית ושמחה של קרבה לאדמה.

כמה מנהגים יש לחג המיוחד הזה? המון.
החל מקישוט הבתים בענפי ירק ופרחים, תהלוכות ביכורים של מוזיקה וריקודים, ‘מלחמות’ מים, שיעורים מרתקים וגולת הכותרת – הגבינות והפירות הטעימים.

רוצים לדעת מעט יותר על החג הכי לבן בשנה?

מדוע שבועות?

חג שבועות הוא אחד מ-3 הרגלים (האחרים הם פסח וסוכות): המועדים המיוחדים בהם עלו על פי המסורת עולי הרגל לירושלים, לבית המקדש.

למה ‘שבועות’? על שם 7 שבועות הנספרים מחג הפסח, המסמנים את ‘ספירת העומר’ – התקופה החקלאית המיוחדת בין הבשלת השעורה (והבאת קרבן העומר) ועד להבשלת החיטה (והבאת קרבן שתי הלחם): “וּסְפַרְתֶּם לָכֶם מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת, מִיּוֹם הֲבִיאֲכֶם אֶת עֹמֶר הַתְּנוּפָה – שֶׁבַע שַׁבָּתוֹת תְּמִימֹת תִּהְיֶינָה” (ספר ויקרא, כ”ג, ט”ו-ט”ז).

מכאן, שחג השבועות הוא חיבור לאדמה, שייכות ותקווה, שעבודת האדמה המאומצת אכן תישא פרי.

מהו מנהג הבאת הביכורים?

הבאת הביכורים לבית המקדש היא הודיה על כך שתנובת השדה עלתה יפה. הביכורים, הם ראשוני פירות שבעת המינים (חיטה, שעורה, גפן, תאנה, רימון, זית ותמר) אותם הביאו עולי הרגל, בהילולת ריקודים ומוזיקה מפוארת וגאה. מכל קצווי הארץ, כל הדרך לירושלים.

כך שחג שבועות הוא למעשה תמצית הקשר בין אדם לאדמתו, עיקרון אותו אימצה בהתלהבות ההתיישבות בארץ ישראל. בקיבוצים וביישובים החקלאיים עד היום נחגג הקשר המיוחד הזה בתהלוכות, טקסים, תצוגות ושלל פעילויות בניחוח חקלאי חגיגי.

מי זו רות?

בבתי התפילה נהוג לקרוא את מגילת רות בחג השבועות, אחת מ-5 מגילות בתנ”ך.

מדוע? אולי משום שסיפורה של רות מתרחש בדיוק עכשיו, בימי קציר החיטים, או משום שרות היא הסבתא רבתא של דוד המלך, אשר נולד ונפטר בחג השבועות.

אנחנו אוהבים את הסיבה הזו, המתמקדת דווקא בעקרון השוויון. רות הינה גרה מואבייה ‘לא שייכת’ לכאורה, הבוחרת להצטרף לעם ישראל ומתוך ויתור וגבורה, הופכת לאחת הנשים המשפיעות ומעוררות ההשראה ביותר בתנ”ך.

והכי חשוב – מדוע דווקא מאכלי גבינה?

חג שבועות, הוא גם חג מתן תורה.
על פי המסורת התורה הכרחית לנפש, כפי שהחלב הכרחי להתפתחות התינוק בראשית ימיו. לפי הסבר נוסף, המנהג הוא מחווה לבני ישראל שלא יכלו לאכול בשר, מיד עם קבלת חוקי הכשרות במעמד הר סיני.
כך או כך, המנהג הרווח מספק לנו יופי של סיבה להעשיר את שולחן החג בשפע אדיר וטעים של מאכלי חלב: עוגות, תבשילים, מאפים וקינוחים מפתים.

בתיאבון וחג שמח!

mango

שווה להירשם לניוזלטר שלנו!

אנחנו לא מציעים חברות לכל אחד. ועם יד על הלב, אנחנו לא שולחים הרבה מיילים. אבל כשכן, חייב להיות בהם משהו טוב. ממש טוב. אתם איתנו?

אנא הזינו שם מלא
אנא הזינו כתובת דוא"ל
אנא הזינו מספר טלפון
אני מאשר שימוש במידע לצורך הפעילות המסחרית של קבוצת החברה המרכזית לייצור משקאות בע"מ ושמירתו במאגר מידע בהתאם למדיניות הפרטיות; ידוע לי שאיני חייב למסור את המידע לפי חוק אך לא ניתן להשתתף בפעילות ללא מסירת המידע. יש לקרוא ולאשר
תודה רבה, פרטייך התקבלו